Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

17? Není to příliš, Antone Pavloviči?

29. 09. 2010 9:00:00
Parafrází pomáhajícího Járy Cimrmana Antonu Pavloviči Čechovovi, který neumí správně odhadnout počet sester, jsem začal druhý díl krátkého předvolebního představení politické situace v Karlových Varech před komunálními volbami 2010. Těch se zúčastní neuvěřitelných 17 politických subjektů. Jedná se o rekordní počet, doposud nejvíce kandidovalo 16 subjektů v roce 1998, nicméně tehdy díky neexistenci volebního kvóra získaly mandát i strany s volebním ziskem těsně nad 1 %. Letošním sítem neprojde drtivá většina stran (v roce 1998 získalo mandát celkem 12 subjektů). Pojďme si kandidující strany a hnutí představit dnešním článkem.
Budova karlovarského magistrátuBudova karlovarského magistrátu

Můžeme najít několik rovin, podle kterých bychom mohli kandidující strany a celkem 544 kandidátů rozdělit. Nakonec jsem zvolil rozdělení podle vztahu k současné vládní koalici za pomocí „přesvědčení“ podle populární hry na hrdiny Dračí doupě (v ní je každá inteligentní bytost buď zákonně dobrá, zmateně dobrá, neutrální, zmateně zlá nebo zákonně zlá). Upozorňuji, že rozdělení je čistě subjektivní a vychází z mého pozorování a názoru.

Zákonně koaliční

ČSSD – Jedna polovina dnešní velké koalice. V podstatě jako jediná strana se tváří, ve Varech je vše v pořádku, vedení vede město dobře a pod vedením oranžistů čekají město jen další světlé zítřky. V první desítce až na tři výjimky nabízí zastupitele buď současné nebo minulé a to včetně problematických postav jakými jsou exposlanec Fiala (pronájem a plánovaný budoucí prodej Lázní III) či současný radní Zeman (jednatel městské firmy KV City Centrum, která za velmi nevýhodných podmínek pro město pronajímá tržiště). Návratem desetiletí by se dala popsat přítomnost Edmunda Janische, který kandidoval již před 16 lety, před devíti lety z ČSSD odešel, aby se posléze vrátil. Neúspěšně kandidoval v roce 1998 do Senátu. Lídr kandidátky, Tomáš Hybner, je již osm let náměstkem primátora. Od roku 1990 byli sociální demokraté 12 let ve vedení města.

Nestraníci – Dalším subjektem, který je „provládní“ je hnutí skrytá pod názvem Nestraníci. Formálně se jedná opravdu o seskupení nestraníků, nicméně výraznými kandidáty jsou osobnosti karlovarské politiky uplynulých deseti let. Nejvýraznější postavou je č. 3 Petr Keřka, dlouholetý náměstek primátora a bývalý primátor, který těsně před volbami vystoupil z ODS. Společně s Tomášem Hybnerem je tento „duchovní otec Karlovarské losovačky“ symbolem neutěšené situace v Karlových Varech. Na kandidátce lze nalézt i exprimátora Roubínka (dříve člen US-DEU). Nestraníci jsou zřetelně spojeni s karlovarskými sportovci, zejména pak s hokejovým klubem HC Energie. Prezident hokejového klubu, Ladislav Trubač je číslo dvě na kandidátce (kandidoval ve volbách od roku 1998 za Volbu pro město, dvakrát v rámci Karlovarské koalice) a místě dvanáctém je také extraligový obránce Roman Prošek.

Zmateně koaliční

ODS – Občanští demokraté provedli před volbami očistu podobně jako mateřská ODS na celostátní úrovni. Kandidátku sice vede současný primátor Werner Hauptmann, ale ostatní místa byla chytře obsazena méně známými straníky a tak lze částečně uvěřit i předvolebním slibům modrých, kteří slibují „udržet osobitý ráz architektury“, ačkoliv to byli i politici ODS, jenž schvalovali neslavně proslulé garáže pod hotelem Imperial, slibují „účast občanů v komisích pro výběrová řízení“, ačkoliv jediný politik ODS neprotestoval proti losovačce. Občanští demokraté se podíleli 14 let na vedení města.

KSČM – Je poměrně paradoxní posuzovat komunisty jako zmateně koaliční, ale v Karlových Varech je prostě možné všechno. Obě strany si pochvalují KSČM jako „konstruktivní opozici“ a vstřícnost rudých vedla k odměnám typu míst v dozorčích radách městských společností či levného prodeje sídla OV KSČM v centru města. Vzhledem ke stabilní voličské základně a tradičním jménům na kandidátce lze očekávat, že komunisté mohou sehrát zajímavou roli při tvorbě nové koalice. KSČM je spolu s ČSSD ve vedení Karlovarského kraje.

Neutrální

KDU-ČSL – Lidovci minulé i předminulé volby byli jedním z tvůrců konceptu koalice menších stran pod názvem Karlovarská koalice. KDU se stejně jako všude v republice potýká s odlivem členské základny k TOP09. V Karlových Varech přišli ještě o nějaké významné sympatizanty, kteří fungovali jako „lapač“ hlasů. Vzhledem k tradičně nízké podpoře v celé oblasti nelze předpokládat, že by se lidovci do zastupitelstva dostali.

Doktoři (za uzdravení společnosti) – Politická strana doktorů z karlovarské nemocnice se stala kometou krajských voleb 2008. V samotných Karlových Varech získali Doktoři necelých 17 % hlasů, které je katapultovalo do krajského zastupitelstva a dokonce i do krajské koalice, společně s ČSSD a KSČM. Tam se ovšem vůči politickým šíbrům neprosadili a po sporech ohledně koncepce krajského zdravotnictví (to nyní postupně směřuje k privatizaci, což je zcela zřetelně proti slibům ČSSD a KSČM) z koalice vystoupili. Až na radního Vratislava Emlera, který koalici nadále podporuje. Ve volbách do městského zastupitelstva je jejich postoj nezřetelný. Jisté je jen to, že těžko zopakují svůj fenomenální úspěch.

Suverenita-blok Jany Bobošíkové – Strana Jany Bobošíkové kandiduje v Karlových Varech v koalici se Stranou práv občanů-Zemanovci. Těžko říci, co od tohoto subjektu, dosud zcela neviditelného ve městě očekávat. Kandidátka nabízí některá známá jména (např. Pavla Andrejkivová, osobnost na poli charity a sociální péče, ještě ve volbách do PS kandidátka KDU-ČSL, či Igor Savič, bývalý primátor a bývalý člen ČSSD) nicméně i přes jméno charismatické předsedkyně strany lze těžko počítat s úspěchem ve volbách v Karlových Varech.

Zmateně opoziční

TOP 09 – Strana knížete Schwarzenberga a „pytláka“ Kalouska je politickou hvězdou posledních měsíců v České republice. V Karlových Varech bude mít poněkud těžší práci, neboť opozičních subjektů, nominálně pravicových či nevyhraněných, bude kandidovat více než dost. Ve městě je spjata zejména s postavou Josefa Malého (dříve KDU-ČSL), který stihl být v devadesátých letech i náměstkem primátora. Tato osobnost s poněkud kontroverznější historií může poněkud srážet úsilí o lepší volební zisk. Malý neuspěl jako lídr kandidátky do PS, kde byl přeskočen nejen mimořádně známými osobnostmi, jakými jsou Rudolf Chlad a Josef Váňa, ale i méně známými kandidáty a skončil až na 7. místě podle pořadí preferenčních hlasů (v samotných Karlových Varech si ještě o jedno místo pohoršil). Malý kandiduje jako číslo dvě, lídrem je Michal Toufar (finanční ředitel hotelu Imperial – z tohoto faktu je oponenty strana označována jako trojský kůň karlovarských hoteliérů).

Věci veřejné – V předvolební kampani do komunálních voleb převzala rétoriku Radka Johna a tak se volič může dozvědět o konci dinosaurů na magistrátu a o tvrdém boji proti korupci. Na kandidátce ovšem chybí výraznější osobnosti. Na druhou stranu je může hřát vysoká podpora, kterou strana ve volbách do PS v Karlových Varech obdržela a i fakt, že v kraji získali vlastního poslance.

Strana zelených – Před volbami se nacházela v komplikované situaci. Formálně tvořila součást koalice, ale po tragické smrti dlouholetého zastupitele Pavla Žlebka a volbě nového vedení městské organizace z ní strana vystoupila. Žlebkův náhradník, Libor Balák (šéf divadla pro děti), pak koalici formálně podpořil a nyní na předvolebních materiálech podporuje ČSSD. Tato situace vedla k menší roztržce mezi zelenými a Balákem. Zelení se chlubí mladým věkovým průměrem a vysokým zastoupením žen.

Victoria.cz – Tato strana je projektem bývalé náměstkyně Moniky Makkiehové (dříve ODS), kterou část veřejnosti považuje za „hrobařku karlovarské kultury“ díky zrušení divadelního souboru a následným velmi nevýhodným pronájmem divadla divadlu Karla Heřmánka. Z mateřské ODS odešla záhy po volbách v roce 2006 a vzala s sebou i některé spolustraníky (Eva Vighová, Pavel Ondrejcsik). Na svou kandidátku ještě zamíchala další osobnosti, které kandidují za svou druhou, třetí stranu (Petr Kalina, či bývalý ředitel Becherovky Václav Lupínek) v průběhu času.

Zákonně opoziční

Alternativa – Snahou předsedy hnutí Jiřího Kotka bylo pod svou osobu sdružit co nejvíce opozičních subjektů, nicméně jeho práce se minula účinkem. Samotný Kotek je „enfant terrible“ karlovarské politiky, který stojí v permanentní opozici proti všemu a všem od roku 1990. V roce 2010 se dostal i do opozice vůči senátorovi Janu Horníkovi, se kterým tvořili posledních šest let tandem. Krajský zastupitel Kotek tak kandiduje nejen jako lídr do městského zastupitelstva, ale také je protikandidátem Horníkovi v senátních volbách. Hnutí po celé čtyři roky patřilo k hlavním kritikům poměrům v Karlových Varech, díky předchozímu volebnímu zisku i v řadách zastupitelstva. Jiří Kotek vytáhl na povrch video z losování o multiplu, pověstnou Karlovarskou losovačku.

Karlovarská občanská alternativa – Hnutí, které kandidovalo poprvé v roce 2006, patří k favoritům voleb. Na svou kandidátku se povedlo získat některé výrazné osobnosti karlovarského veřejného života – známý historik Stanislav Burachovič, archeolog Jiří Klsák, herečka Lucie Samcová Domesová a známý herec a hudebník Ladislav Gerendáš. Ti jsou na kandidátce vhodně umístěni jako „lapači hlasů“. Hnutí uplynulé čtyři roky hrálo v městském zastupitelstvu důrazně opoziční roli.

Hnutí O co jim jde?! – Hnutí vzniklo jako politické hnutí až v roce 2010, nicméně od roku 2007 se jako občanské sdružení výrazně profilovalo proti praktikám magistrátu. Poukazovalo pečlivě na neefektivitu a plýtvání při stavbě multifunkční KV Areny. Pro informovanost uskutečnilo hnutí několik demonstrací a také petici, kterou podepsalo několik tisíc občanů. V kampani se vymezuje zejména proti ČSSD a Nestraníkům.

V karlovarských komunálních volbách kandidují ještě tři další subjekty - Dělnická strana sociální spravedlnosti, Strana svobodných občanů a Pravý blok (strana Petra Cibulky s nesnesitelně dlouhým názvem). Vzhledem k tomu, že za každou kandiduje 2-5 kandidátů a jejich šance na výraznější volební zisk jsou velmi mizivé, jsem je do přehledu nezahrnul.

Autor kandiduje do komunálních voleb v Karlových Varech na kandidátce Hnutí O co jim jde?!

Autor: Jindřich Čermák | středa 29.9.2010 9:00 | karma článku: 12.23 | přečteno: 2532x

Další články blogera

Jindřich Čermák

Babišův komunální cirkus

Hvězda (česko)slovenského podnikatele a ministra financí svítí stále jasně a vypadá to, že minimálně do volebních klání v letech 2016-18 bude zářit jasněji než červené hvězdy nad Kremlem.

25.8.2015 v 17:42 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 2220 | Diskuse

Jindřich Čermák

Good bye, ČEZko. Vítejte v Babišstánu

Když se před dvěma lety se konal sjezd ambiciózní strany ANO, přinesl poměrně tuhý boj o posty ve vedení, což bylo dokázáno i absencí „čísla dvě“ Faltýnka v nejvyšším vedení strany. Náběh na standardní politickou stranou ale utnul její majitel hned v samém počátku – všichni tehdy zvolení místopředsedové již ve straně nejsou. Čtyři rezignovali (a byli ze strany odejiti – blíže viz rozhovor s jedním z bývalých místopředsedů, Věra Jourová byla vykopnuta výš. Letošní sněm už měl pevný a jasný scénář. Z ANO se místo politické strany stala politická divize firmy Agrofert.

2.3.2015 v 9:09 | Karma článku: 21.13 | Přečteno: 568 | Diskuse

Další články z rubriky Karlovy Vary

Miloslav Zítka

Dopravci v Karlovarském kraji zvyšují cenu o 20%

Po nátlaku řidičů autobusů rozhodla vláda v závěru roku 2016 o zvýšení mezd řidičům. Protože rozhodnutí nedoprovázelo opatření, kde na zvýšení platů vzít, řeší to dopravci sami. V Karlovarském kraji razantním zvýšením jízdného.

15.3.2017 v 8:53 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 330 | Diskuse

Jana Mrázková

Kos je vůl

Milovala jsem tuto soudničku Františka Němce, tuším jsem ji viděla i v televizním zpracování. Jenže tento můj kos, kámoš už víc než měsíc, je, jak je mu vlastní, velmi mazaný.

24.1.2017 v 19:09 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 323 | Diskuse

Karel Ábelovský

Haldy sněhu brání parkování - Kraslice - Krušné hory

I bez modrých zón, které na malém městě nemáme, lze mít problém s parkováním, ale nejen s parkováním, ale pohybem po městě vůbec; když se i přes oteplování, zima v Krušných horách vydaří, nadílka sněhu způsobuje obrovské problémy.

15.1.2017 v 21:33 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 450 | Diskuse

Josef Jiránek

Zdraví z hlubin země

Na území dnešních Karlových Varů se v minulosti rozprostírala obora, která byla součástí loketského panství. Jednoho dne se do těchto míst vypravil se svou družinou na lov i král Karel IV.

19.10.2016 v 10:00 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 202 | Diskuse

Jiří Mitáček

Citroën story, aneb manuál pro majitele v Karlovarském kraji…

Rouhal se a byl po „zásluze“(?) potrestán. Kdo? Já, stěžovatel a pisatel kritiky na nepochopitelné jednání a praktiky firmy Citroën v Karlovarském kraji. Trest je kuriózní – potřebuji nutně servis..

20.9.2016 v 11:25 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 647 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1442

Jsem jedinec praštěný politikou. Už od mala mě politika zajímala, v deseti letech jsem fascinovaně zíral na stoupající grafy při volbách 1992. Proto asi nepřekvapí, že jsem vystudoval politologii (takže pro mnohé budu buržoazní pavědec, příživník a pod.) a aktivně také působím v politice - v malém místním hnutí v Karlových Varech. 

 

Další články lze nalézt na mém webu Politika KV.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.